Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > UC3844BVD1R2
UC3844BVD1R2
| Part Number: | UC3844BVD1R2 |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > UC3844BVD1R2 |
| Qty Available: | |
| Description: | UC384*B Boost Flyback Tape & Reel (TR) e0 DC to DC switching controller 50ns 1A 4.9mm 5.1V |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > UC3844BVD1R2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
UC384*B Boost Flyback Tape & Reel (TR) e0 DC to DC switching controller 50ns 1A 4.9mm 5.1V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 50 % |
| Fall Time | 50 ns |
| Frequency | 275 kHz |
| Max Duty Cycle | 48 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.1 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Topology | Boost, Flyback |
Documentation for onsemi UC3844BVD1R2
| Datasheet | View & Download UC3844BVD1R2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC3844BVD1R2 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC3844BVD1R2 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
