Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > UC2843BD1
UC2843BD1
| Part Number: | UC2843BD1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > UC2843BD1 |
| Qty Available: | |
| Description: | UC2843 Boost Flyback Tube e3 DC to DC switching controller 50ns 500muA 506.605978mg 5V |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > UC2843BD1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
UC2843 Boost Flyback Tube e3 DC to DC switching controller 50ns 500muA 506.605978mg 5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 506.605978 mg |
| Duty Cycle | 100 % |
| Fall Time | 50 ns |
| Frequency | 500 kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Current | 500 µA |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Switching Frequency | 500 kHz |
| Min Input Voltage | 8.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 15 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.05 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Rise Time | 50 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Topology | Boost, Flyback |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics UC2843BD1
| Datasheet | View & Download UC2843BD1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC2843BD1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC2843BD1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC2843BD1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC2843BD1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC2843BD1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download UC2843BD1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of the product?
What is the maximum input voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





