Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > UA741CN
UA741CN
| Part Number: | UA741CN |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > UA741CN |
| Qty Available: | |
| Description: | ROHS3Compliant EAR99 UA741 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 10.92mm 0.2muA 5mV 1000kHz |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > UA741CN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ROHS3Compliant EAR99 UA741 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 10.92mm 0.2muA 5mV 1000kHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Current | 2.8 mA |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 2.8 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.7 mA |
| Operating Supply Voltage | 20 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 3.32 mm |
| Length | 10.92 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics UA741CN
| Datasheet | View & Download UA741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download UA741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download UA741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download UA741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download UA741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download UA741CN Datasheet |
| Datasheet | View & Download UA741CN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


