Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > U2008B-MY
U2008B-MY
| Part Number: | U2008B-MY |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > U2008B-MY |
| Qty Available: | |
| Description: | Bipolar Tube U2008B General Purpose motor controller 16.8V 125mA -10C~125C TJ |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > U2008B-MY Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bipolar Tube U2008B General Purpose motor controller 16.8V 125mA -10C~125C TJ
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 125 mA |
| Max Supply Voltage | 16.8 V |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Min Supply Voltage | 14.6 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Output Current | 125 mA |
| Termination | Through Hole |
Documentation for Microchip U2008B-MY
| Datasheet | View & Download U2008B-MY Datasheet |
| Datasheet | View & Download U2008B-MY Datasheet |
| Datasheet | View & Download U2008B-MY Datasheet |
| Datasheet | View & Download U2008B-MY Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the purpose of U2008B-MY?
What is the voltage range for U2008B-MY?
What is the maximum operating temperature for U2008B-MY?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

