           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > Traco-Power-TEN-20-2423WIR
Traco Power TEN 20-2423WIR
Part Number: Traco Power TEN 20-2423WIR
Manufacturer: Traco Power
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > Traco-Power-TEN-20-2423WIR
Qty Available:
Description: Module DC-DC 24VIN 2-OUT 15V/-15V 0.667A/-0.667A 20W 6-Pin
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Traco Power TEN 20-2423WIR Available.
Module DC-DC 24VIN 2-OUT 15V/-15V 0.667A/-0.667A 20W 6-Pin
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Number of Pins 6
Weight 30 g
Current - Output 1 667 mA
Current - Output 2 667 mA
Efficiency 89 %
Isolation Voltage 1.5 kV
Max Input Voltage 36 V
Max Input Voltage (DC) 36 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Power 20 W
Min Input Voltage 9 V
Min Input Voltage (DC) 9 V
Min Operating Temperature -40 °C
Nominal Input Voltage 24 V
Number of Outputs 2
Output Current 667 mA
Output Voltage 15 V
Voltage - Output 1 15 V
Voltage - Output 2 -15 V
Depth 50.8 mm
Height 10.2 mm
Length 50.8 mm
Width 25.4 mm