Discrete Semiconductors > Toshiba-ULN2803APG
Toshiba ULN2803APG
| Part Number: | Toshiba ULN2803APG |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Toshiba-ULN2803APG |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 50V V(BR)CEO, 8-Element, NPN, Silicon, Plastic/Epoxy, 18 Pin |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Toshiba-ULN2803APG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 50V V(BR)CEO, 8-Element, NPN, Silicon, Plastic/Epoxy, 18 Pin
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 18 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 760 mW |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 8 |
| Output Voltage | 50 V |
| Polarity | NPN |
Documentation for Toshiba Toshiba ULN2803APG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the alternate parts available for ULN2803APG?
What is the price of ULN2803APG at a quantity of 1,000?
Are there any datasheets available for ULN2803APG?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



