Discrete Semiconductors > Toshiba-ULN2803AFWG
Toshiba ULN2803AFWG
| Part Number: | Toshiba ULN2803AFWG |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Toshiba-ULN2803AFWG |
| Qty Available: | |
| Description: | Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 50V V(BR)CEO, 8-Element, NPN, Silicon |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Toshiba-ULN2803AFWG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 50V V(BR)CEO, 8-Element, NPN, Silicon
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Input Current | 1.35 mA |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 50 V |
| Max Power Dissipation | 480 mW |
| Min Input Voltage | 500 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 8 |
| Polarity | NPN |
| Voltage | 30 V |
Documentation for Toshiba Toshiba ULN2803AFWG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
How many pins does the transistor have?
What is the maximum operating temperature of the transistor?
How many channels does the transistor have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



