Optoelectronics > Optocouplers > Toshiba-TLP3063-S-C-F-
Toshiba TLP3063(S,C,F)
| Part Number: | Toshiba TLP3063(S,C,F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > Toshiba-TLP3063-S-C-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600V 5-Pin PDIP |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > Toshiba-TLP3063-S-C-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600V 5-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Hold Current | 600 µA |
| Input Current | 20 mA |
| Isolation Voltage | 5 kV |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Input Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 1.15 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Output Voltage | 600 V |
| Power Dissipation | 330 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| RMS Current (Irms) | 100 mA |
Documentation for Toshiba Toshiba TLP3063(S,C,F)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative part numbers for this product?
What are some similar products to the Toshiba TLP3063(S,C,F)?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



