Optoelectronics > Optocouplers > Toshiba-TLP181GB
Toshiba TLP181GB
| Part Number: | Toshiba TLP181GB |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Optoelectronics > Optocouplers > Toshiba-TLP181GB |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation |
PCX has Toshiba Optoelectronics > Optocouplers > Toshiba-TLP181GB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Current Transfer Ratio | 600 % |
| Forward Current | 10 mA |
| Forward Voltage | 1.15 V |
| Input Current | 16 mA |
| Isolation Voltage | 3.75 kV |
| Max Input Current | 50 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 48 V |
| Manufacturer Package Identifier | 11-4C1 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 1 mA |
| Output Voltage | 80 V |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Rise Time | 2 µs |
| Turn-Off Delay Time | 3 µs |
| Turn-On Delay Time | 3 µs |
| Height | 2.8 mm |
Documentation for Toshiba Toshiba TLP181GB
| Datasheet | View & Download Toshiba-TLP181GB Datasheet |
| Datasheet | View & Download Toshiba-TLP181GB Datasheet |
| Datasheet | View & Download Toshiba-TLP181GB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the isolation voltage of the optocoupler?
How many pins does the optocoupler have?
What is the forward current of the optocoupler?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.