Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Toshiba-TK15A60D-STA4-Q-M-
Toshiba TK15A60D(STA4,Q,M)
| Part Number: | Toshiba TK15A60D(STA4,Q,M) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Toshiba-TK15A60D-STA4-Q-M- |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH Si 600V 15A 3-Pin(3+Tab) TO-220SIS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Toshiba-TK15A60D-STA4-Q-M- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH Si 600V 15A 3-Pin(3+Tab) TO-220SIS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 15 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600 V |
| Drain to Source Resistance | 370 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 25 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 2.6 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 50 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Power Dissipation | 50 W |
| Rds On Max | 370 mΩ |
| Rise Time | 50 ns |
Documentation for Toshiba Toshiba TK15A60D(STA4,Q,M)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of semiconductor?
What is the voltage and current rating of the MOSFET?
What is the package type of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.