Electronic Component
PCX has Toshiba Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Vacuum Fluorescent Driver, BIPolar, PDIP18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 18 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | 50 V |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 23.1 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for Toshiba Toshiba TD62783APG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the technical specifications of the Toshiba TD62783APG?
What are the dimensions of the Toshiba TD62783APG?
Are there any alternative names for Toshiba TD62783APG?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




