Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR115UA
Texas Instruments XTR115UA
| Part Number: | Texas Instruments XTR115UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR115UA |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-20-mA current loop transmitter with 2.5-V reference and 200-μA power 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR115UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-20-mA current loop transmitter with 2.5-V reference and 200-μA power 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 380 kHz |
| Interface | 2-Wire |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Voltage |
| Quiescent Current | 200 µA |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Slew Rate | 3.2 V/µs |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments XTR115UA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of the Texas Instruments XTR115UA?
What is the supply voltage range for the Texas Instruments XTR115UA?
How many pins does the Texas Instruments XTR115UA have?
What is the operating supply current for the Texas Instruments XTR115UA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














