Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR110KU
Texas Instruments XTR110KU
| Part Number: | Texas Instruments XTR110KU |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR110KU |
| Qty Available: | |
| Description: | Sensors, Sensor Conditioning, 4-20mA Transmitters Prec Vltg-To-Crnt Cnertr/Trnsmtr |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR110KU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Sensors, Sensor Conditioning, 4-20mA Transmitters Prec Vltg-To-Crnt Cnertr/Trnsmtr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 13.5 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 13.5 V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Output Current | 25 mA |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Slew Rate | 1.3 V/µs |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments XTR110KU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
Is the product compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
















