Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR106UA-2K5
Texas Instruments XTR106UA/2K5
| Part Number: | Texas Instruments XTR106UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR106UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Instrumentation Amplifier, 1 Func, 250uV Offset-Max, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR106UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Instrumentation Amplifier, 1 Func, 250uV Offset-Max, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Interface | 2-Wire |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Output Type | Voltage |
| Packaging | Tape and Reel |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments XTR106UA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the maximum offset voltage of this amplifier?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





