Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR106U-2K5
Texas Instruments XTR106U/2K5
| Part Number: | Texas Instruments XTR106U/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR106U-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Instrumentation Amplifier, 1 Func, 100uV Offset-Max, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-XTR106U-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Instrumentation Amplifier, 1 Func, 100uV Offset-Max, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Interface | 2-Wire |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Output Type | Voltage |
| Packaging | Tape and Reel |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments XTR106U/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the maximum offset voltage of the XTR106U/2K5?
What is the package type of the XTR106U/2K5?
What is the temperature range for the XTR106U/2K5?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




