Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-V62-07633-01YE
Texas Instruments V62/07633-01YE
| Part Number: | Texas Instruments V62/07633-01YE |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-V62-07633-01YE |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Zero Drift Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SC-70 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-V62-07633-01YE Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Zero Drift Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SC-70 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 102 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments V62/07633-01YE
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the brand of the product?
What is the package type and number of pins?
What is the power supply voltage range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

