Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-V62-04755-07XE
Texas Instruments V62/04755-07XE
| Part Number: | Texas Instruments V62/04755-07XE |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-V62-04755-07XE |
| Qty Available: | |
| Description: | Enhanced Product Precision Low-Power Single Supply Operational Amplifier 8-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-V62-04755-07XE Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Enhanced Product Precision Low-Power Single Supply Operational Amplifier 8-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Input Bias Current | 70 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 600 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Nominal Supply Current | 300 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 123.52 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments V62/04755-07XE
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the common mode rejection ratio of the amplifier?
What is the operating temperature range of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

