Integrated Circuits (ICs) > Texas-Instruments-UCC5320ECD
Texas Instruments UCC5320ECD
| Part Number: | Texas Instruments UCC5320ECD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Texas-Instruments-UCC5320ECD |
| Qty Available: | |
| Description: | 3k/5kVrms, 2A/2A single-channel isolated gate driver with UVLO referenced to GND or split output 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Texas-Instruments-UCC5320ECD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3k/5kVrms, 2A/2A single-channel isolated gate driver with UVLO referenced to GND or split output 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Working Voltage | 990 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments UCC5320ECD
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-UCC5320ECD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-UCC5320ECD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
Who is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




