Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-UCC39411PWG4
Texas Instruments UCC39411PWG4
| Part Number: | Texas Instruments UCC39411PWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-UCC39411PWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power Synchronous Boost Converter 8-TSSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-UCC39411PWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Synchronous Boost Converter 8-TSSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 33.594185 mg |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 60 mA |
| Max Output Power | 200 mW |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 48 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 60 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Quiescent Current | 48 µA |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Boost |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments UCC39411PWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage for the Texas Instruments UCC39411PWG4?
How many pins does the Texas Instruments UCC39411PWG4 have?
Is the Texas Instruments UCC39411PWG4 RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
