Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N214PWR
Texas Instruments TS5N214PWR
| Part Number: | Texas Instruments TS5N214PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N214PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 10-V, 4: 1, 2-channel FET bus switch 16-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N214PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10-V, 4: 1, 2-channel FET bus switch 16-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Independent Circuits | 1 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Resistance | 3 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 200 ns |
| Turn-On Delay Time | 200 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TS5N214PWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the voltage range of the bus switch?
How many channels does the bus switch have?
What is the package type of the bus switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



