Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N118PWR
Texas Instruments TS5N118PWR
| Part Number: | Texas Instruments TS5N118PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N118PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-of-8 Fet Multiplexer/Demultiplexer High-Bandwidth Bus Switch 16-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N118PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-of-8 Fet Multiplexer/Demultiplexer High-Bandwidth Bus Switch 16-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Independent Circuits | 1 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 100 ps |
| Resistance | 12.5 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 200 ns |
| Turn-On Delay Time | 200 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TS5N118PWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



