Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N118DBQR
Texas Instruments TS5N118DBQR
| Part Number: | Texas Instruments TS5N118DBQR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N118DBQR |
| Qty Available: | |
| Description: | 10-V, 8: 1, 1-channel general-purpose FET bus switch 16-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5N118DBQR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10-V, 8: 1, 1-channel general-purpose FET bus switch 16-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 74.502547 mg |
| High Level Output Current | 100 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 100 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 100 ps |
| Resistance | 12.5 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 200 ns |
| Turn-On Delay Time | 200 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TS5N118DBQR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

