Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5A3359DCUTG4
Texas Instruments TS5A3359DCUTG4
| Part Number: | Texas Instruments TS5A3359DCUTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5A3359DCUTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-Ω on-state resistance, 5-V, 3: 1 (SP3T), 1-channel analog multiplexer 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5A3359DCUTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-Ω on-state resistance, 5-V, 3: 1 (SP3T), 1-channel analog multiplexer 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 9.610488 mg |
| Bandwidth | 75 MHz |
| High Level Output Current | 200 mA |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 50 nA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 16 nA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Current | 16 nA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Resistance | 900 mΩ |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 23.5 ns |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.3 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TS5A3359DCUTG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



