Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5A3359DCURG4
Texas Instruments TS5A3359DCURG4
| Part Number: | Texas Instruments TS5A3359DCURG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5A3359DCURG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-Ohm SP3T Analog Switch 5-V/3.3-V Single-Channel 3: 1 Multiplexer/Demultiplexer 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-TS5A3359DCURG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-Ohm SP3T Analog Switch 5-V/3.3-V Single-Channel 3: 1 Multiplexer/Demultiplexer 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 9.610488 mg |
| Bandwidth | 75 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 50 nA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 16 nA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Current | 16 nA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 900 mΩ |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 23.5 ns |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.3 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TS5A3359DCURG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the package type and dimensions of this product?
What is the operating temperature range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
