Texas Instruments TPS709A33DBVR
Part Number: Texas Instruments TPS709A33DBVR
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: MCU 32-bit C2000 C28x/ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 1.2V/1.8V/3.3V 144-Pin HTQFP EP Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Texas Instruments TPS709A33DBVR Available.
MCU 32-bit C2000 C28x/ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 1.2V/1.8V/3.3V 144-Pin HTQFP EP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Mount Surface Mount
Number of Pins 5
Accuracy 1 %
Dropout Voltage 960 mV
Max Junction Temperature (Tj) 125 °C
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Voltage 30 V
Min Current Limit 200 mA
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.26 V
Nominal Supply Current 1 µA
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 150 mA
Output Voltage 3.3 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Quiescent Current 1 µA
Height 1.45 mm
Length 2.9 mm
Thickness 1.2 mm
Width 1.6 mm