Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TPS40422EVM-091
Texas Instruments TPS40422EVM-091
| Part Number: | Texas Instruments TPS40422EVM-091 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TPS40422EVM-091 |
| Qty Available: | |
| Description: | TPS40422 Dual Output or Multiphase Synchronous Buck Controller Evaluation Module |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TPS40422EVM-091 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TPS40422 Dual Output or Multiphase Synchronous Buck Controller Evaluation Module
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Features | PMBus |
| Operating Supply Voltage | 14 V |
| Output Current | 15 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Switching Frequency | 460 kHz |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS40422EVM-091
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the price of the product?
Does the product have any special features?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


