Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS23750PWP
Texas Instruments TPS23750PWP
| Part Number: | Texas Instruments TPS23750PWP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS23750PWP |
| Qty Available: | |
| Description: | Class 3 PoE PD with flyback DC-DC controller 20-HTSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS23750PWP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Class 3 PoE PD with flyback DC-DC controller 20-HTSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 81.788374 mg |
| Frequency | 487 kHz |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 405 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 67 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Operating Supply Voltage | 67 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Power | 12.95 W |
| Resistance | 1 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS23750PWP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the product's classification?
What is the temperature range in which the product operates?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










