Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS22958DGNR
Texas Instruments TPS22958DGNR
| Part Number: | Texas Instruments TPS22958DGNR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS22958DGNR |
| Qty Available: | |
| Description: | 5.5-V, 6-A, 13-mΩ load switch with adj. rise time and optional output discharge 8-HVSSOP -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS22958DGNR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5.5-V, 6-A, 13-mΩ load switch with adj. rise time and optional output discharge 8-HVSSOP -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 6 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS22958DGNR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the load switch?
What is the operating temperature range of the load switch?
What is the package type of the load switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

