Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS22958DGKR
Texas Instruments TPS22958DGKR
| Part Number: | Texas Instruments TPS22958DGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS22958DGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | 5.5-V, 6-A, 13-mΩ load switch with adj. rise time and optional output discharge 8-VSSOP -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS22958DGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5.5-V, 6-A, 13-mΩ load switch with adj. rise time and optional output discharge 8-VSSOP -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 4 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS22958DGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage rating of the load switch?
What is the maximum output current of the load switch?
What is the package type of the load switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


