Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2112PWG4
Texas Instruments TPS2112PWG4
| Part Number: | Texas Instruments TPS2112PWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2112PWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pwr Mux Autoswitch 1.5V to 5.5V 0.75A 8-Pin TSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2112PWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pwr Mux Autoswitch 1.5V to 5.5V 0.75A 8-Pin TSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 39.008944 mg |
| Current - Output 2 | 750 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 750 mA |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 55 µA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 750 mA |
| Turn-Off Delay Time | 3 ms |
| Turn-On Delay Time | 500 µs |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS2112PWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the package type and number of pins of the product?
What is the maximum input voltage and maximum output current of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
