Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2111PWG4
Texas Instruments TPS2111PWG4
| Part Number: | Texas Instruments TPS2111PWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2111PWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pwr Mux Autoswitch 1.5V to 5.5V 1.25A 8-Pin TSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2111PWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pwr Mux Autoswitch 1.5V to 5.5V 1.25A 8-Pin TSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 39.008944 mg |
| Current - Output 2 | 1.25 A |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1.25 A |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 55 µA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 1.25 A |
| Output Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 3.87 mW |
| Resistance | 84 mΩ |
| Turn-Off Delay Time | 5 ms |
| Turn-On Delay Time | 1 ms |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS2111PWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage for this product?
How many outputs does this product have?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

