Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2110APW
Texas Instruments TPS2110APW
| Part Number: | Texas Instruments TPS2110APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2110APW |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.8-V to 5.5-V, 120-mΩ, 0.75-A, power mux with manual and automatic switchover 8-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS2110APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.8-V to 5.5-V, 120-mΩ, 0.75-A, power mux with manual and automatic switchover 8-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 39.008944 mg |
| Current - Output 2 | 750 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 750 mA |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 55 µA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 750 mA |
| Turn-Off Delay Time | 3 ms |
| Turn-On Delay Time | 500 µs |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS2110APW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




