Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TPS2012PWR
Texas Instruments TPS2012PWR
| Part Number: | Texas Instruments TPS2012PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TPS2012PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Muxes and Current Limited Switches 2.0A 2.7-5.5V Single Hi-Side MOSFET |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-TPS2012PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Muxes and Current Limited Switches 2.0A 2.7-5.5V Single Hi-Side MOSFET
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS2012PWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the product?
How many outputs does the product have?
Is the product compliant with RoHS?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.