Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS1H100BQPWPRQ1
Texas Instruments TPS1H100BQPWPRQ1
| Part Number: | Texas Instruments TPS1H100BQPWPRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS1H100BQPWPRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Limit SW 1-IN 1-OUT 5V to 40V 4A Automotive 14-Pin HTSSOP EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Texas-Instruments-TPS1H100BQPWPRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Limit SW 1-IN 1-OUT 5V to 40V 4A Automotive 14-Pin HTSSOP EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 14 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Interface | On/Off |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 4 A |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS1H100BQPWPRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum output current of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

