Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS1101DG4
Texas Instruments TPS1101DG4
| Part Number: | Texas Instruments TPS1101DG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS1101DG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single P-channel Enhancement-Mode MOSFET 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TPS1101DG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single P-channel Enhancement-Mode MOSFET 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.3 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 15 V |
| Drain to Source Resistance | 90 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 15 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 5.5 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 2 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 791 mW |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 791 mW |
| Rds On Max | 90 mΩ |
| Rise Time | 5.5 ns |
| Turn-Off Delay Time | 19 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.5 ns |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TPS1101DG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the MOSFET?
Are there any alternate parts available for this product?
Is the Texas Instruments TPS1101DG4 compliant with any industry standards?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.