Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV7111830DSET
Texas Instruments TLV7111830DSET
| Part Number: | Texas Instruments TLV7111830DSET |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV7111830DSET |
| Qty Available: | |
| Description: | 200-mA, high-PSRR, dual-channel low-dropout voltage regulator with enable & active pulldown |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV7111830DSET Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
200-mA, high-PSRR, dual-channel low-dropout voltage regulator with enable & active pulldown
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | WFDFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 9.695537 mg |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Power Dissipation | 585 mW |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 110 µA |
| Height | 800 µm |
| Length | 1.5 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 1.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV7111830DSET
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the minimum input voltage required for the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


