Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV7111830DSER
Texas Instruments TLV7111830DSER
| Part Number: | Texas Instruments TLV7111830DSER |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV7111830DSER |
| Qty Available: | |
| Description: | 200-mA, high-PSRR, dual-channel low-dropout voltage regulator with enable & active pulldown |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV7111830DSER Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
200-mA, high-PSRR, dual-channel low-dropout voltage regulator with enable & active pulldown
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | WFDFN |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Power Dissipation | 585 mW |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 70 µA |
| Height | 800 µm |
| Length | 1.5 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 1.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV7111830DSER
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's name and brand?
What is the function of the TLV7111830DSER?
What is the input and output voltage range of the TLV7111830DSER?
What is the maximum output current of the TLV7111830DSER?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

