Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV70033QDDCRQ1
Texas Instruments TLV70033QDDCRQ1
| Part Number: | Texas Instruments TLV70033QDDCRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV70033QDDCRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.2A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV70033QDDCRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.2A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 175 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 870 µm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV70033QDDCRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the voltage output of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




