Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV70031DSER
Texas Instruments TLV70031DSER
| Part Number: | Texas Instruments TLV70031DSER |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV70031DSER |
| Qty Available: | |
| Description: | 200-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-TLV70031DSER Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
200-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | WFDFN |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 200 mA |
| Max Power Dissipation | 555 mW |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.1 V |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 555 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 68 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Height | 800 µm |
| Length | 1.5 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 1.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV70031DSER
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the minimum input voltage required for the voltage regulator?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



