Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TLV62130ARGTR
Texas Instruments TLV62130ARGTR
| Part Number: | Texas Instruments TLV62130ARGTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TLV62130ARGTR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-17V 3A Step-Down Converter with DCS-Control in 3x3 QFN Package 16-VQFN -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-TLV62130ARGTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-17V 3A Step-Down Converter with DCS-Control in 3x3 QFN Package 16-VQFN -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Direction | Positive |
| Frequency | 2.5 MHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 17 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 17 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 900 mV |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 19 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 17 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 19 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2.5 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV62130ARGTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage and output current of the TLV62130ARGTR?
What is the package type and number of pins for the TLV62130ARGTR?
Is the TLV62130ARGTR RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





