Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TLV62080EVM-756
Texas Instruments TLV62080EVM-756
| Part Number: | Texas Instruments TLV62080EVM-756 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TLV62080EVM-756 |
| Qty Available: | |
| Description: | TLV62080 DC to DC Converter and Switching Regulator Chip Evaluation Board |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-TLV62080EVM-756 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TLV62080 DC to DC Converter and Switching Regulator Chip Evaluation Board
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 2.5 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV62080EVM-756
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being sold?
What is the price of the product?
How many pins does the product have?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



