Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV4120IDGNRG4
Texas Instruments TLV4120IDGNRG4
| Part Number: | Texas Instruments TLV4120IDGNRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV4120IDGNRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Output Drive, Differential Operational Amplifier with Shutdown 8-MSOP-PowerPAD -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV4120IDGNRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Output Drive, Differential Operational Amplifier with Shutdown 8-MSOP-PowerPAD -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2.4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 71 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.4 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max I/O Voltage | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2.4 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.7 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
| Output Current | 320 mA |
| Output Current per Channel | 320 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Slew Rate | 1.57 V/µs |
| Voltage Gain | 95 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV4120IDGNRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.