Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4
Texas Instruments TLV3701CDBVTG4
| Part Number: | Texas Instruments TLV3701CDBVTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Nanopower High-Voltage Comparator 5-SOT-23 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Nanopower High-Voltage Comparator 5-SOT-23 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 13.012431 mg |
| Common Mode Rejection Ratio | 88 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Input Bias Current | 250 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 385 mW |
| Max Supply Current | 800 nA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 800 nA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 10 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 385 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 105 dB |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Response Time | 36 µs |
| Type | General Purpose |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV3701CDBVTG4
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-TLV3701CDBVTG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
What is the common mode rejection ratio of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


