Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2775CNE4
Texas Instruments TLV2775CNE4
| Part Number: | Texas Instruments TLV2775CNE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2775CNE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2.7-V High-Slew-Rate Rail-to-Rail Output Operational Amplifier w/Shutdown 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2775CNE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2.7-V High-Slew-Rate Rail-to-Rail Output Operational Amplifier w/Shutdown 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | N |
| Number of Pins | 16 |
| Bandwidth | 5.1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.1 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 700 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max I/O Voltage | 2.7 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 4.8 MHz |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Slew Rate | 9 V/µs |
| Voltage Gain | 113.06 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2775CNE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
