Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2765CD
Texas Instruments TLV2765CD
| Part Number: | Texas Instruments TLV2765CD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2765CD |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 1.8-V, Micro-power, ail-to- ail, Single Supply Amplifier with Shutdown 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2765CD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 1.8-V, Micro-power, ail-to- ail, Single Supply Amplifier with Shutdown 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 16 |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Input Bias Current | 15 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 1.8 V |
| Max I/O Voltage | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Nominal Supply Current | 112 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Output Current | 10.2 mA |
| Output Current per Channel | 10.2 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.09 W |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 101.58 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2765CD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


