Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2763IDGSR
Texas Instruments TLV2763IDGSR
| Part Number: | Texas Instruments TLV2763IDGSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2763IDGSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 3.6-V, 500-kHz, RRIO operational amplifier with shutdown 10-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2763IDGSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 3.6-V, 500-kHz, RRIO operational amplifier with shutdown 10-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Bandwidth | 500 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Input Bias Current | 15 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 1.8 V |
| Max I/O Voltage | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 500 kHz |
| Nominal Supply Current | 56 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 10.2 mA |
| Output Current per Channel | 10.2 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Dissipation | 485 mW |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 101.58 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2763IDGSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage range for this operational amplifier?
How many amplifiers are included in this product?
What is the common mode rejection ratio for this operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






