Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV274CD
Texas Instruments TLV274CD
| Part Number: | Texas Instruments TLV274CD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV274CD |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R O/P ±8V/16V 14-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV274CD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Low Power Amplifier R-R O/P ±8V/16V 14-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 2.4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 69 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.2 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 625 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 13 mA |
| Output Current per Channel | 13 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 531 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 2.4 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV274CD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






