Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV272CDGK
Texas Instruments TLV272CDGK
| Part Number: | Texas Instruments TLV272CDGK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV272CDGK |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Power Amplifier R-R O/P ±8V/16V 8-Pin VSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV272CDGK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Power Amplifier R-R O/P ±8V/16V 8-Pin VSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 58 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2.4 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 625 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 13 mA |
| Output Current per Channel | 13 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 2.1 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV272CDGK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments TLV272CDGK?
What is the package type of Texas Instruments TLV272CDGK?
What is the power supply voltage range for Texas Instruments TLV272CDGK?
What is the gain bandwidth product of Texas Instruments TLV272CDGK?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








