Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV271IDBVT
Texas Instruments TLV271IDBVT
| Part Number: | Texas Instruments TLV271IDBVT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV271IDBVT |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 16-V, 3-MHz operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV271IDBVT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 16-V, 3-MHz operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 69 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 60 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 201 mW |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 625 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 13 mA |
| Output Current per Channel | 13 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 201 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.4 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV271IDBVT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









