Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2620IDBVR
Texas Instruments TLV2620IDBVR
| Part Number: | Texas Instruments TLV2620IDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2620IDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 5.5-V, 11-MHz, RRO operational amplifier with shutdown 6-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-TLV2620IDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 5.5-V, 11-MHz, RRO operational amplifier with shutdown 6-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 6 |
| Bandwidth | 11 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 77 dB |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current | 28 mA |
| Output Current per Channel | 28 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 4.5 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments TLV2620IDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the power supply voltage range for this product?
What is the gain bandwidth product of this operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

